HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Pondělí 09.06.2025
 

REGION STŘEDNÍ MORAVA
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Království perníku

Miniuni čeká na pohyblivé modely (Mladá fronta DNES 15.09.2005 Autor: PETR KUDELA)

Vedle něj vyroste muzeum ostravských tramvají i s historickou zastávkou a projížďkami

Prohlídka modelů staveb v Miniměstečku v centru Ostravy by už neměla být příští rok tak drahá a nudná. Ostravské výstavy jej chtějí oživit i muzeem tramvají.

Ostrava - Vlakové nádraží, pohyblivé mechanismy pro děti, plavební komory či několikrát zvětšené lidské orgány by měly už příští rok přilákat více lidí do Miniměstečka s třemi desítkami plastových modelů významných staveb.

"Návštěvník měl dosud prohlídku hotovou za deset až patnáct minut, pak mohl jít maximálně do restaurace a děti se tu nudily. To chceme změnit," řekl ředitel ostravských výstav Karel Burda. Ostravské výstavy převzaly areál v září od města, které v létě koupilo Miniměstečko za čtyřiadvacet milionů korun. Znalecký odhad města na modely a restauraci činil jen dvacet milionů, další čtyři miliony ostravští radní "přispěli" majitelům z firmy Abatec na zaplacení daně.
Zůstává jen syn

Podle dohody převzaly výstavy i pět z devíti zaměstnanců firmy Abatec, další neměli zájem. "Jeden ze spolumajitelů, architekt Dušan Rosypal se stal zaměstnancem Ostravských výstav. Středisko Miniuni povede a bude se starat o jeho rozvoj," řekl Karel Burda.
Jeho otec Miroslav Rosypal, který rád Miniměstečko vychvaloval jako záchranu pověsti celého města, neměl o podobné podřízené postavení zájem. "Není ani zaměstnancem, ani poradcem. Poskytli jsme mu jedinou úlevu - do konce září může využívat bezplatně jednu kancelář v budově areálu," dodal ředitel.
Vedle budou staré tramvaje

Hned u Miniuni má vyrůst muzeum ostravských tramvají. "Málokdo ví, že v Martinově jsou uschovány dvě desítky tramvají, nejstarší zhruba z roku 1910. Žádné jiné město se nebude moci pochlubit takovým historickým průřezem rozvoje městské dopravy jako Ostrava," upozornil Burda.
V plánech má i vybudování historické zastávky u Miniuni a vyhlídkové projížďky starými tramvajemi centrem města do Vítkovic a zpět.
Řešením je velká vstupenka

Ostravské výstavy připravují řešení drahých vstupenek. Mohla by se například začít prodávat mnohem levnější rozšířená vstupenka na více dní do hradu, zoo, muzea, Miniměstečka a radniční věž. A co ztrátová restaurace v areálu? Tu Ostravské výstavy raději hned
pronajaly za pár tisíc korun měsíčně

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 30.09.2005 v 10:35 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR