HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Sobota 21.06.2025
 

REGION STŘEDNÍ MORAVA
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Království perníku

Kostel sv. Anny [ Kostel nebo katedrála ]

V letech 1742 - 1748 byl na místě někdejšího bratrského sboru vystavěn pro triniářský řád kostel sv. Anny, k jehož závěru přiléhají řádové budovy, tvořící tak architeknonicky uzavřenou formu proti monumentální hmotě zámku.
V kostele sv. Anny je nad hlavním oltářem obraz, který je připisován F. K. Palkovi.
Kostel sv. Anny stojí na místě, kde původně stával bratrský sbor. Nekatolíci byli v době pána Ladislava z Lobkovic těžce poškozeni rekatolizací. Sboru se ujali jezuité, kteří původně bydleli na faře.
Sbor přeměnili a vysvětili na kostel sv. Anny. V novém kostele byli vysvěceny tři oltáře. Hlavní sv. Anny, druhý sv. Josefa a proti němu sv. Ladislava.
Jezuité po pěti letech odešli a kostel a farou zrušili.
Kostel zůstal opuštěn a chátral.
Po více než sto letech František Antonín Rottal rozhodl, že kostel obnoví.
Kostel byl od základů přestavěn a po dokončení byla budova předána řádu trinitářů. Po zrušení řádu kostel koupila hraběnka Erdodyová a kostel uzavřela.
V roce 1893 hrabě Rudolf Wrbna vybudoval pod kostelem kryptu.
Uvnitř kostela je obraz sv. Anny od akademického malíře Antonína Františka Palka. Nad obrazem je štukované sousoší sv. Trojice a znak Rottalů.
Dále jsou zde sochy zakladatelů trinitářského řádu sv. Felixe z Valois a sv. Jana Mathy v nadživotní velkosti. Celkem je zde pět barokních oltářů.
Ve věži byly umístěny tři zvony.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.holesov.cz

AKTUALIZACE: Vít Solař (MIC Holešov) org. 56, 14.05.2004 v 18:10 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR